Most Mirabo: ljubav, Åivot i smrt u pesmi Gijoma Apolinera
Most Mirabo je jedna od najpoznatijih lirskih pesama francuskog pesnika Gijoma Apolinera, koji je vaÅio za jednog od pionira modernizma i avangarde u knjiÅevnosti. Pesma je nastala 1912. godine i objavljena je u zbirci Alkoholi, koja je predstavljala prekretnicu u njegovom stvaralaÅtvu. U ovoj pesmi, Apoliner izraÅava svoja oseÄanja prema slikarki Mariji Loransen, sa kojom je imao dugogodiÅnju ljubavnu vezu koja se zavrÅila raskidom. Pesma je puna simbola i metafora koje oslikavaju prolaznost ljubavi, Åivota i smrti, veÄnosti i postojanja liÄnosti.
Analiza Pesme Most Mirabo
Download Zip: https://blltly.com/2tGcnD
Analiza dela
Most Mirabo pripada kubofuturizmu, knjiÅevnom pravcu koji je nastao pod uticajem kubizma i futurizma u slikarstvu. Kubofuturisti su teÅili da prikaÅu stvarnost iz viÅe uglova i perspektiva, koristeÄi geometrijske oblike i dinamiÄne pokrete. U pesmi Most Mirabo, Apoliner koristi motiv mosta kao simbol spajanja i razdvajanja, kontinuiteta i diskontinuiteta, stabilnosti i promene. Most Mirabo je stvarni most koji se nalazi u Parizu i preko koga prelazi reka Sena. Reka Sena je takoÄe vaÅan simbol u pesmi, jer predstavlja tok Åivota i ljubavi, koji je neprestano u pokretu i menjanju. Reka Sena takoÄe asocira na smrt, jer je Apoliner bio ranjen na frontu Prvog svetskog rata i umro od posledica rane 1918. godine.
Analiza pesme
Pesma se sastoji od tri strofe sa po Äetiri stiha. Svaka strofa ima istu rimu (abab) i isti metar (osmerac). Pesma ima refren koji se ponavlja na kraju svake strofe: \"Sve nose dani osim mene\". Ovaj refren naglaÅava oseÄaj usamljenosti i otuÄenosti lirskog subjekta, koji se ne moÅe pomiriti sa gubitkom ljubavi i prolaznoÅÄu vremena. Lirski subjekat se obraÄa svojoj voljenoj direktno ili indirektno kroz apostrofu (\"I ljubav naÅa\", \"Zar je sve uspomena\", \"Ostani\"). On izraÅava svoju patnju, nostalgiju, ÄeÅnju i nadu da Äe se ljubav ponovo vratiti.
U prvoj strofi, lirski subjekat uvodi glavne motive pesme: most Mirabo, reku Senu i ljubav. On povezuje ove motive sa svojim seÄanjima na sreÄne dane koje je proveo sa svojom dragom. On kaÅe da je patnja uvek bila praÄena radoÅÄu, Åto ukazuje na kontrast izmeÄu proÅlosti i sadaÅnjosti.
Ispod mosta Mirabo teÄe Sena
I ljubav naÅa
Zar je sve uspomena
Patnja uvek radoÅÄu beÅe ispraÄena</p
U drugoj strofi, lirski subjekat opisuje kako je nekad sa svojom dragom gledao u reku i most, koji su bili svedoci njihove ljubavi. On kaÅe da je reka donosila radost i sveÅinu njihovoj vezi, koja je bila puna strasti i poÅude. On takoÄe kaÅe da je most bio kao njihov zagrljaj, koji ih je spajao i Åtitio od sveta. On se priseÄa kako su se ljubili pod mostom i kako su se oseÄali sreÄno i slobodno.
Ruke su nam bile pod mostom
I ja sam te grlio
A noÄi su nam bile svetle
Kao dani Åto su bili
U treÄoj strofi, lirski subjekat izraÅava svoju Åelju da se ljubav vrati i da ponovo bude sa svojom voljenom. On joj se obraÄa sa \"ostani\", Åto pokazuje da je ona otiÅla od njega i da je on ostao sam. On kaÅe da Äe on biti veran njoj i da Äe Äuvati uspomenu na nju. On takoÄe kaÅe da Äe on biti most koji Äe ih povezivati i da Äe on biti reka koja Äe teÄi ka njoj. On se nada da Äe ona jednog dana shvatiti da je on jedini koji je voli i da Äe se vratiti k njemu.
Ostani
Ja Äu biti veran tebi
Ja Äu biti most
Ja Äu biti reka
Pesma se zavrÅava ponavljanjem refrena, koji podseÄa na neumitnost vremena koje sve nosi osim lirskog subjekta, koji je zarobljen u svojoj patnji i ÄeÅnji. Pesma Most Mirabo je duboko emotivna i lirska pesma, koja odiÅe melanholijom i lepotom. Pesma je takoÄe svedoÄanstvo o jednoj od najveÄih ljubavi u istoriji knjiÅevnosti, koja je inspirisala Apolinera da stvori remek-delo koje prevazilazi vreme i prostor. 29c81ba772
https://www.t4ie.com/group/my-site-1-group/discussion/c9129c78-7d56-4e60-9ddb-222bea302931